Sort by

Steven has logged 44 entries for films during April 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Miracle at St. Anna

Miracle at St. Anna

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
God Loves Uganda

God Loves Uganda

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Auction

The Auction

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joe

Joe

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stag

The Stag

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
These Birds Walk

These Birds Walk

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Unknown Known

The Unknown Known

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Other

The Other

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Senna

Senna

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
An Episode in the Life of an Iron Picker

An Episode in the Life of an Iron Picker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Machine

The Machine

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eragon

Eragon

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry