Steven has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Viramundo

Viramundo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cocoon

Cocoon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Billie

Billie

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Finding Jack Charlton

Finding Jack Charlton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Night Train

Night Train

1959
×
Edit this entry  
14
Gaslight

Gaslight

1944
×
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Host

Host

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
Edit this entry  
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
African Apocalypse

African Apocalypse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Laura

Laura

1944
×
Edit this entry  
14
Being a Human Person

Being a Human Person

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Salt in Our Waters

The Salt in Our Waters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Eyimofe (This Is My Desire)

Eyimofe (This Is My Desire)

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Herb Alpert Is...

Herb Alpert Is...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Man and His Shoes

One Man and His Shoes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry