Kara has logged 108 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Julie

Miss Julie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Carrie

Carrie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry