Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★½
Edit this entry  
07
The Day I Bought a Star

The Day I Bought a Star

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Cats on Park Avenue

Cats on Park Avenue

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Goat Story

Goat Story

2008
×
Edit this entry  
18
Twisted Nightmare

Twisted Nightmare

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alone in the T-Shirt Zone

Alone in the T-Shirt Zone

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes of Fire

Eyes of Fire

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Pee-wee Herman Show

The Pee-wee Herman Show

1981
×
★★★½
Edit this entry  
05
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Did Baby Shoot Her Sugardaddy?

Did Baby Shoot Her Sugardaddy?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Starling Girl

The Starling Girl

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I-Be Area

I-Be Area

2007
×
Edit this entry  
15
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
City of Lost Souls

City of Lost Souls

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★
Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Children

The Children

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
The Legend of Billie Jean

The Legend of Billie Jean

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry