Karelle has logged 247 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
LEGO Scooby-Doo! Blowout Beach Bash

LEGO Scooby-Doo! Blowout Beach Bash

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hallowe'en Party

Hallowe'en Party

×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Magic School Bus Rides Again: The Frizz Connection

The Magic School Bus Rides Again: The Frizz Connection

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry