Sort by

Karen has logged 409 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
history of japan

history of japan

2016
×
Edit this entry  
11
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
02
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Medium

The Medium

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Josee, the Tiger and the Fish

Josee, the Tiger and the Fish

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
02
A Copy of My Mind

A Copy of My Mind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Edit this entry  
02
27 Steps of May

27 Steps of May

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Madame Tutli-Putli

Madame Tutli-Putli

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Edit this entry  
30
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
30
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
30
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
Edit this entry  
30
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
30
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry