Le Cinéphile has logged 104 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sabea El Boromba

Sabea El Boromba

2019
×
Edit this entry  
04
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
03
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scheherazade, Tell Me a Story

Scheherazade, Tell Me a Story

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Sorry For Disturbing

Sorry For Disturbing

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two & Two

Two & Two

2011
×
Edit this entry  
21
Ghosts Before Breakfast

Ghosts Before Breakfast

1928
×
Edit this entry  
21
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
Edit this entry  
21
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
19
Strike

Strike

1925
×
★★★½
Edit this entry  
18
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
18
Kino Eye

Kino Eye

1924
×
Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ayazon

Ayazon

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Faust

Faust

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Detention Letter

Detention Letter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Danish Experience

The Danish Experience

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Soulmate

My Soulmate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Beginning

Beginning

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bolteya El-A'iyma

Bolteya El-A'iyma

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The International

The International

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Read the review Edit this entry  
07
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Read the review Edit this entry  
06
Hamam in Amsterdam

Hamam in Amsterdam

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleeping in Honey

Sleeping in Honey

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elsaied Abu Alaraby Wasal

Elsaied Abu Alaraby Wasal

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
Read the review Edit this entry  
03
The American Game

The American Game

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Certified Mail

Certified Mail

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Land of Fear

Land of Fear

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry