• Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★½

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★

  • Black Mirror: Nosedive

    ★★★★★

  • A Silent Voice

    ★★★★★

  • The White Helmets

    ★★★½

  • Before the Flood

    ★★★½

  • The Autopsy of Jane Doe

  • Antiporno

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★

  • Mechanic: Resurrection

    ★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • 30 Years Ago

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Piper

  • Finding Dory

    ★★★½

  • The Salesman

    ★★★★½

  • Graduation

    ★★★★

  • It's Only the End of the World

    ★★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Wailing

    ★★★★★

  • Clash

    ★★★★½

  • X-Men: Apocalypse

    ★★★

  • Hepta (The Last Lecture)

    ★★

  • Nasser's Republic: The Making of Modern Egypt

  • Tickling Giants

    ★★★★

  • The Huntsman: Winter's War

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Nawara

    ★★★½

  • Life and a Day

    ★★★½

  • Sausage Party

    ★★½

  • Don't Breathe

    ★★★½

  • Allegiant

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Zootopia

    ★★★½

  • Deadpool

  • The Fourth Pyramid

    ½

  • The Innocents

    ★★★★

  • Pre Vis Action

    ★★★★½

  • Kung Fu Panda 3

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • The Eyes of My Mother

    ★★★★

  • Under the Shadow

    ★★★

  • Eyes

  • The Revenant

    ★★★½

  • The Cuba Libre Story

    ★★★★

  • In the Heart of the Sea

    ★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • Minimalism: A Documentary About the Important Things

    ★★★

  • Hotel Transylvania 2

  • Dab6e

  • The Visit

    ★★★½

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    ★★½

  • Spotlight

  • The Danish Girl

    ★★½

  • Anomalisa

    ★★★½

  • Room

    ★★★★

  • No Escape

  • Sinister 2

  • The Gift

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

  • Sukkar Mor

  • Shad Agzaa

  • Hayate Mebahdala

  • Sons of Rizk

    ★★★½

  • Bajrangi Bhaijaan

    ★★★

  • The Lobster

    ★★★½

  • Ant-Man

  • Ted 2