Sort by

Karl has logged 197 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1988
×
★★
Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Bill Burr: Why Do I Do This?

Bill Burr: Why Do I Do This?

2008
×
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
Read prior review Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
Edit this entry