RSS feed for Leander Bull

Leander Bull has watched 38 films released in the 2000s.

  • Enter the Void

    ★★★

  • The White Ribbon

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★½

  • Antichrist

    ★★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★

  • Burn After Reading

    ★★★

  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • David Lynch Cooks Quinoa

  • No Country for Old Men

    ★★★½

  • Control

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★½

  • Rehearsals for Retirement

    ★★★½

  • The Prestige

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★½

  • Inland Empire

    ★★★½

  • The Lives of Others

    ★★★½

  • Brokeback Mountain

    ★★★½

  • Caché

    ★★★★½

  • Hotel Rwanda

    ★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★½

  • Coffee and Cigarettes

    ★★½

  • Two Gangsters and an Island

    ★★½

  • Dogville

    ★★★★

  • A Snake of June

    ★★½

  • The Pianist

    ★★★½

  • Irreversible

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Moonwalk

    ★★★½

  • Unbreakable

    ★★★½

  • Memento

    ★★★

  • Werckmeister Harmonies

  • Yi Yi

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★