• Beetlejuice

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Tootsie

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Vincent

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★

  • The Muppet Movie

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★★

  • New York, New York

    ★★★½

  • Carrie

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★½

  • Funny Girl

    ★★★★

  • The Sound of Music

  • Mary Poppins

  • Charade

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Funny Face

    ★★★½

  • The Barefoot Contessa

  • The Great Dictator

  • Pinocchio

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • Design for Living

    ★★½