kasiet has logged 42 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★
Edit this entry  
27
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gifted

Gifted

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Assassin

American Assassin

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
American Made

American Made

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Match Point

Match Point

2005
×
★★½
Edit this entry  
08
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Café Society

Café Society

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
The Tourist

The Tourist

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Domino

Domino

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Friends with Kids

Friends with Kids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry