• Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

  • Joker

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Avengers: Endgame

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bird Box

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • It

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Dunkirk

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • Baby Driver

  • Logan

  • Get Out

  • Wind River

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

  • La La Land

  • 10 Cloverfield Lane

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • The Revenant

  • Room

  • The Gift

    ★★★★½

  • Inside Out

  • Sicario

  • The Witch

  • Ex Machina

  • Interstellar

  • Gone Girl

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

  • Gravity

  • Snowpiercer

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Life of Pi

  • Spring Breakers

  • The Hunt

  • Moonrise Kingdom

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • The Help

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Drive

  • Melancholia

  • A Separation

  • 127 Hours

    ★★★½

  • Buried

  • The Social Network

  • Black Swan

  • Inception

  • Toy Story 3

  • How to Train Your Dragon

  • Shutter Island

    ★★★★½

  • The Lovely Bones

  • Enter the Void

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Antichrist

  • The Dark Knight

  • No Country for Old Men

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • 28 Days Later

  • Irreversible

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream