Sort by

Katalas has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
16
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
15
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
7500

7500

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bound by Honor

Bound by Honor

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry