Sort by

Katalas has logged 190 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Wednesday!

A Wednesday!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The X Files: I Want to Believe

The X Files: I Want to Believe

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stalingrad

Stalingrad

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
In America

In America

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The X Files

The X Files

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kaithi

Kaithi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Plan 75

Plan 75

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry