Sort by

kate has logged 225 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Here Now

Here Now

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jubilee

Jubilee

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
From Dusk till Dawn

From Dusk till Dawn

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Que Dalle

Que Dalle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eclipse

Eclipse

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eñvor

Eñvor

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grounded

Grounded

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
9to5: The Story of a Movement

9to5: The Story of a Movement

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Women in Rock

Women in Rock

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tart

Tart

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Limerence

Limerence

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
00:08

00:08

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Gourmet Baby

Gourmet Baby

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
To Kill a Child

To Kill a Child

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry