Sort by

kate has logged 37 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepwalking in the Rift

Sleepwalking in the Rift

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Waiting

Waiting

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry