Sort by

Kate has logged 75 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Second Act

Second Act

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Girl Most Likely

Girl Most Likely

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Staircase

The Staircase

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
We Own This City

We Own This City

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry