katie has logged 369 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Clique

The Clique

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sunburn

Sunburn

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Narc

Narc

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Patrick Melrose

Patrick Melrose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Legend

Legend

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry