Katholicc has logged 133 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Haze

Haze

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
The Recorder Exam

The Recorder Exam

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sprout

Sprout

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zone

Zone

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let's Make the Teacher Have a Miscarriage Club

Let's Make the Teacher Have a Miscarriage Club

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wall

Wall

1987
×
Edit this entry  
27
The Lonely Hearts Club Band in September

The Lonely Hearts Club Band in September

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
Survival Family

Survival Family

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Emotion

Emotion

1966
×
★★½
Edit this entry  
26
Guns of the Trees

Guns of the Trees

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
36

36

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Postmaster

The Postmaster

1961
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Edit this entry  
24
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Feast

Feast

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Two

Two

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wood Job!

Wood Job!

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hero

Hero

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1968
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★
Edit this entry  
21
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Kalanchoe

Kalanchoe

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
20
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Read the review Edit this entry  
20
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost

Ghost

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spacy

Spacy

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Digimon Adventure

Digimon Adventure

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mothra

Mothra

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Waterboys

Waterboys

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Flight

Happy Flight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Grim

Grim

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Thunder

Thunder

1982
×
Read the review Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Edit this entry  
19
This Is It

This Is It

2013
×
Edit this entry