Sort by

Katie has logged 210 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lemon

Lemon

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Calvary

Calvary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The History Boys

The History Boys

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry