Sort by

Katie has logged 242 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yellow Rose

Yellow Rose

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
23
Resolution

Resolution

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thumper

Thumper

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Rango

Rango

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Journey's End

Journey's End

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
His House

His House

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Edit this entry  
07
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Constantine

Constantine

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
Hunger

Hunger

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
The Falling

The Falling

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry