Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bright

Bright

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★½
Edit this entry  
21
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Meet the Spartans

Meet the Spartans

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life

Life

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Moth Diaries

The Moth Diaries

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
09
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Read the review Edit this entry  
05
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★
Edit this entry  
01
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry