K has logged 309 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Edit this entry  
11
Rabid

Rabid

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Edit this entry  
04
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Luce

Luce

2019
×
Edit this entry  
03
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
Edit this entry  
03
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
In Fabric

In Fabric

2018
×
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Primal

Primal

2019
×
Edit this entry  
26
Serenity

Serenity

2019
×
Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
22
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
Edit this entry  
22
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
Edit this entry  
22
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thief

Thief

1981
×
Edit this entry  
17
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
17
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Edit this entry  
14
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
Edit this entry  
13
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
13
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
Edit this entry  
08
Possum

Possum

2018
×
Edit this entry  
05
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
03
Weekend

Weekend

2011
×
Edit this entry  
03
Amour

Amour

2012
×
Edit this entry