Sort by

katie has logged 170 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Billy Star

Billy Star

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamá

Mamá

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
★★
Edit this entry  
09
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Hannibal Buress: Comedy Camisado

Hannibal Buress: Comedy Camisado

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hannibal Buress: Live From Chicago

Hannibal Buress: Live From Chicago

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hannibal Buress: Animal Furnace

Hannibal Buress: Animal Furnace

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Edit this entry  
31
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★★
Edit this entry