Sort by

Katie has logged 227 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diana Kennedy: Nothing Fancy

Diana Kennedy: Nothing Fancy

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Crazy, Not Insane

Crazy, Not Insane

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
Edit this entry  
14
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1977
×
Read the review Edit this entry  
12
Ghost

Ghost

1990
×
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Collective

Collective

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Vermeer

The Last Vermeer

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry