Matt has logged 73 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
08
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Guidance

Guidance

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Electra Woman & Dyna Girl

Electra Woman & Dyna Girl

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sisters

Sisters

2015
×
★★★½
Edit this entry