katribou has logged 41 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
War and Peace

War and Peace

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
30
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
18
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Legend

Legend

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Edit this entry