Sort by

katy has logged 637 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
20
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Edit this entry  
16
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Legend

Legend

1985
×
★★★
Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Angkor Awakens: A Portrait of Cambodia

Angkor Awakens: A Portrait of Cambodia

2017
×
Edit this entry  
06
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★½
Edit this entry