Sort by

Kavehpd has logged 470 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dynasties

Dynasties

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sodium Day

Sodium Day

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Big Boys Don’t Cry

Big Boys Don’t Cry

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wait

The Wait

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Night at the Kindergarten

A Night at the Kindergarten

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Drifting Home

Drifting Home

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big 4

The Big 4

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Heidi

Mad Heidi

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Luther: The Fallen Sun

Luther: The Fallen Sun

2023
×
Read the review Edit this entry  
20
Litvinenko

Litvinenko

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Exorcism at 60,000 Feet

Exorcism at 60,000 Feet

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gudetama: An Eggcellent Adventure

Gudetama: An Eggcellent Adventure

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Double Headed Eagle: Hitler's Rise to Power 1918-1933

Double Headed Eagle: Hitler's Rise to Power 1918-1933

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ivanna

Ivanna

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Well

Well

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nevermind

Nevermind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emancipation

Emancipation

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dive

Dive

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sator

Sator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Warriors of Future

Warriors of Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Man of Action

A Man of Action

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Name Is Vendetta

My Name Is Vendetta

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Resurrection of a Bastard

The Resurrection of a Bastard

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Off Track

Off Track

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Habits Die Hard

Bad Habits Die Hard

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carne cruda

Carne cruda

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Athena

Athena

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Nocebo

Nocebo

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Farm

The Farm

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spirited

Spirited

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry