Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Norbit

Norbit

2007
×
★½
Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Edit this entry  
20
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry