• In the Tall Grass

    ★★½

  • It Chapter Two

    ★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

  • Midsommar

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Venom

    ★★★

  • Halloween

    ★★

  • The Nun

  • Suspiria

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★½

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Happy Death Day

    ★★½

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • The Ritual

    ★★★

  • It

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Suicide Squad

  • Ghostbusters

    ★½

  • The Conjuring 2

    ★★★

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★

  • Hush

    ★★★★½

  • Don't Breathe

    ★★★

  • The Visit

    ★★½

  • Fantastic Four

    ★½

  • The Witch

    ★★★½

  • The Maze Runner

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Maleficent

    ★★★½

  • It Follows

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★½

  • World War Z

    ★★

  • The Purge

    ★★★

  • Evil Dead

    ★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • Life of Pi

    ★★½

  • The Amazing Spider-Man

    ★★

  • Brave

    ★★★

  • Sinister

    ★★★

  • The Cabin in the Woods

    ½

  • In Time

    ★★★★

  • Megamind

    ★★★½

  • Insidious

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★

  • Inception

    ★★★★

  • Avatar

    ★★★★½

  • 2012

    ★★★

  • Zombieland

    ★★

  • The Dark Knight

    ★★★

  • Let the Right One In

    ★★★

  • I Am Legend

    ★★★

  • Paranormal Activity

    ★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★

  • Shark Tale

    ★★

  • Spider-Man 2

  • Shaun of the Dead

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • High Tension

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★

  • Spider-Man

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

  • The Others

    ★★★★