Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Entering Red

Entering Red

2019
×
Edit this entry  
09
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stoning of Soraya M.

The Stoning of Soraya M.

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Departures

Departures

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
28
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Ode To My Father

Ode To My Father

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
PK

PK

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Man Without a Face

The Man Without a Face

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
20
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry