• Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

  • Dracula

  • Sneakers

    ★★★★

  • Unforgiven

  • A League of Their Own

    ★★★½

  • Batman Returns

    ★★★★

  • Sister Act

    ★★★★

  • Alien³

    ★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • FernGully: The Last Rainforest

  • Beethoven

  • The Addams Family

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

  • Dogfight

  • Rock-A-Doodle

  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

  • Into the Woods

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Kindergarten Cop

  • Hamlet

  • Mermaids

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★

  • Home Alone

  • Back to the Future Part III

  • Q & A

    ★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★½

  • Pretty Woman

  • National Lampoon's Christmas Vacation

  • Back to the Future Part II

  • The Little Mermaid

  • Steel Magnolias

    ★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Batman

    ★★★½

  • Ghostbusters II

    ★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★½

  • Rain Man

  • Twins

  • Oliver & Company

    ★★★

  • Mystic Pizza

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★½

  • Big

  • Miracle Mile

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • School Daze

    ★★★★

  • The Pick-up Artist

  • The Princess Bride

  • Dirty Dancing

    ★★★★½

  • Can't Buy Me Love

  • The Lost Boys

    ★★★½

  • The Witches of Eastwick

    ★★★

  • Lethal Weapon

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • The Name of the Rose

  • River's Edge

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★½

  • The Great Mouse Detective

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Big Trouble in Little China

    ★★★

  • Pretty in Pink

    ★★★½

  • Captain EO

  • Clue

    ★★★★½

  • A Chorus Line