• Back to the Future

    ★★★★½

  • Secret Admirer

    ★★½

  • The Goonies

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★

  • Gremlins

    ★★★

  • Sixteen Candles

  • Beverly Hills Cop

  • Michael Jackson's Thriller

  • Risky Business

  • Mr. Mom

  • WarGames

  • Return of the Jedi

  • The Verdict

    ★★★★

  • Annie

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Who Am I This Time?

  • On Golden Pond

  • Nine to Five

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

  • Friday the 13th

    ★★½

  • The Onion Field

    ★★★

  • The Brood

    ★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★★

  • The Wiz

  • Grease

    ★★★½

  • Pete's Dragon

  • The Rescuers

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

  • The New Original Wonder Woman

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Young Frankenstein

  • The Year Without a Santa Claus

  • California Split

    ★★★½

  • Blacula

    ★★½

  • What's Up, Doc?

    ★★★★

  • Sunday Bloody Sunday

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • Hour of the Wolf

  • The Jungle Book

  • Thoroughly Modern Millie

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

  • The Sound of Music

  • Le Bonheur

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Mary Poppins

  • Seven Days in May

  • The Birds

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

  • West Side Story

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

  • The Young Savages

  • Yojimbo

    ★★★★

  • The Misfits

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • Sleeping Beauty

  • What's Opera, Doc?

  • The Wrong Man

    ★★★

  • A Man Escaped

    ★★★½

  • The Ten Commandments