Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Turning Point: 9/11 and the War on Terror

Turning Point: 9/11 and the War on Terror

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Afterlife of the Party

Afterlife of the Party

2021
×
★★
Edit this entry  
09
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Signs

Signs

2002
×
★★
Edit this entry  
27
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
It

It

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Blended

Blended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Year Earth Changed

The Year Earth Changed

2021
×
Edit this entry  
08
Tokyo 2020 Olympics Closing Ceremony

Tokyo 2020 Olympics Closing Ceremony

2021
×
Edit this entry  
05
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Athlete A

Athlete A

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
London 2012 Olympic Opening Ceremony: Isles of Wonder

London 2012 Olympic Opening Ceremony: Isles of Wonder

2012
×
Edit this entry  
23
Sydney 2000 Olympics Opening Ceremony

Sydney 2000 Olympics Opening Ceremony

2000
×
Edit this entry  
23
Tokyo 2020 Olympic Opening Ceremony: United by Emotion

Tokyo 2020 Olympic Opening Ceremony: United by Emotion

2021
×
Edit this entry  
22
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★½
Edit this entry  
17
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
A Week Away

A Week Away

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Edit this entry  
11
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Edit this entry