RSS feed for Kayla Myers
  • American Honey

    American Honey

    ★★★½

    There’s a lot to be said about the images, the music, the intimacy of the aspect ratio, the performances, and the naturalism that made me, at times, forget its running time. 

    American Honey is at its core a character study on Star, but her background and her choice to join the mag crew becomes one of the most interesting depictions of young, millennial/Gen-Z whiteness that I’ve seen. Sasha Lane is biracial, but it’s never very clear if we’re intended to…

  • The Last Summer

    The Last Summer

    ★★

    Four things: 

    Audrey is  queer and her storyline could actually be a really solid indie on her own 


    The line, “I love that you are a way too wise for your years artist and that you look like an angel, a sex goddess and a nerdy librarian all in the same.” was actually written and SAID! 


    There were so many lens! flares! in this movie 


    I just love these high school aged adults??

  • High Life

    High Life

    ★★★½

    There’s a choice to depict a particular scene that is making me feel very unsure how I feel about this right now and that’s really all I can say right now. There’s a lot there, so violently depicted and beautifully shot  - I’m just not entirely sure I understand and connect to what Denis is trying to say about our bodies, our sexual and bodily autonomy, our parenthood and our very human ideas of survival and change.  I need some…

  • Monsoon Wedding

    Monsoon Wedding

    ★★★½

    I’d forgotten what it was like to watch a movie about a family that really loves each other because nothing I’ve watched this year has quite matched the vibrancy and warmth that comes through in every frame of Monsoon Wedding. It comes through in the color, in the laughs and conversations, and the dancing, oh the dancing. It handles most of its subplots very well, and its ensemble nature feels natural like a romantic comedy and family drama that work…

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★½

    I have plenty of good to say about this movie and plenty of bad. But the thought that’s stuck with me since I saw this on Sunday is that this movie reminded me of the many ways in which the MCU has come short over the past 11 years and how much I hope they push forward and change going into this next phase. Maybe I’m jaded, and maybe wanting these movies to be more than they are is futile. I don’t know! I’ll come back and edit this review later!

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★½

    “Leaning on the everlasting arms....”

    This is how you do black and white cinematography - the shadows are so purposeful; they’re not just beautiful images but signals about character and setting. 

    It’s terrifying (much of which comes from Robert Mitchum’s performance), beautiful and a Southern Gothic, reminiscent of Mark Twain and William Faulkner, that I already want to watch again. And I’m sure I’ll have more thoughts when I am more awake.

  • Someone Great

    Someone Great

    ★★★

    I enjoyed this more than I thought I would; Someone Great is incredibly worth the watch for the 5 minutes that Jaboukie is in it. I smiled the entire time. 

    It’s also a really solid movie - it feels like it’s pushing for something bigger, more emotionally cathartic, centered around platonic relationships between women in addition to romance, and grounded in a female perspective. I think it relies too much on its soundtrack, but it really feels like a great step in the right direction for romantic comedies.

  • Brief Encounter

    Brief Encounter

    ★★★★

    Forgive me? 

    Forgive you for what? 

    For everything. For meeting you, in the first place. For taking the piece of grit out of your eye. For loving you. For bringing you so much misery. 

    Brief Encounter works so well because of its earnestness and small moments that Lean let lingers. The plucking out of grit from Laura’s eye. The laughter at the cellist. The slow look of realization on Alec’s face when he realizes he loves Laura. It feels real…

  • Guava Island

    Guava Island

    ★★

    Really lovely images; Cuba is so beautiful, but the songs here don’t really work and it’s too short for it to feel anything but empty. Like it was at the edge of saying something and Rihanna and Letitia Wright aren’t given much to do, which is a travesty.

  • The Perfect Date

    The Perfect Date

    ★★

    public universities are PERFECTLY good options (@lori loughlin)


    Noah is still very good at The Look but truly shines way more with Lana.

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

    There are so many intelligent things I could say about Homecoming but I truly just love how incredibly BLACK it is and so steeped in tradition while pushing the form and art forward.

  • Little

    Little

    ★★½

    This was fun and it was even more fun to hear my mom laugh since it was the first time we’d gone to a movie together in awhile. The comedic pacing is a little off, and there’s a transphobic joke that 100 percent should not have been written but otherwise it’s really enjoyable! 

    A really great performance by Marsai Martin, in particular.