Sort by

kayla has logged 523 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The American Meme

The American Meme

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sicko

Sicko

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Idiots

The Idiots

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Meg

The Meg

2018
×
Read the review Edit this entry