Sort by

kayla has logged 388 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
After the Raid

After the Raid

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Foster

Foster

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

Mike Birbiglia: What I Should Have Said Was Nothing

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry