Sort by

kayla has logged 63 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Noon

High Noon

1952
×
★★½
Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blue Sky

Blue Sky

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry