kayla has logged 33 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

The Bill Murray Stories: Life Lessons Learned from a Mythical Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry