Sort by

kayla has logged 21 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Binge

The Binge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

Well How Did We Get Here? A Brief History of Talking Heads

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Varsity Blues

Varsity Blues

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Immigration Nation

Immigration Nation

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hateship Loveship

Hateship Loveship

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry