• The Ring

    ★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★½

  • Jeepers Creepers

    ★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★

  • Unbreakable

    ★★★★★

  • Dinosaur

    ★★★

  • Final Destination

    ★★★½

  • Scream 3

    ★★★

  • American Psycho

    ★★★

  • The Green Mile

    ★★★★★

  • Superstar

    ★★★★

  • Held Up

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★½

  • She's All That

    ★★★½

  • The Butcher Boy

    ★★★

  • Scream 2

    ★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • The Birdcage

    ★★★★½

  • Pocahontas

    ★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★★★

  • Coneheads

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

  • Rain Man

    ★★★★★

  • Child's Play

    ★★★★

  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    ★★

  • Hellraiser

    ★★★

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★

  • Children of the Corn

    ★★★★

  • Christine

    ★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★★

  • Eddie Murphy: Delirious

    ★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Carrie

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • Frosty the Snowman

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★