KK Slider has logged 414 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The SpongeBob Musical: Live on Stage!

The SpongeBob Musical: Live on Stage!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wind

Wind

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Forky Asks a Question: What Is a Computer?

Forky Asks a Question: What Is a Computer?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Imagineering Story

The Imagineering Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry