KK Slider has logged 36 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read prior review Edit this entry  
15
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Full Force

Full Force

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry