RSS feed for kbox

kbox has written 18 reviews for films rated ★★ .

  • sex, lies, and videotape

    sex, lies, and videotape

    ★★

    I liked Cynthia in those huge glasses but not at all when she was wearing a Bundeswehr top with a Reichsadler on it

  • Hot Rod

    Hot Rod

    ★★

    Laughs were more elusive than I expected when generally I find Andy Samberg and his face pretty diverting. Comedy violence and bodily harm is a comedy breakdown for me. The specific moment I laughed out loud was when he poutingly storms out of the kitchen after finding out the truth about his dad, that comic ballet. Outstanding soundtrack. Was introduced to the karaoke gold of 'Teacher' and John Farnham. I thought I knew (generically lyric'd) 80s anthems.

  • Foxtrot

    Foxtrot

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It worked better when I thought the son had killed himself after being singled out to decamp, heightening his guilt. Instead, it's about accidents of the natural world, and only one side gets to grieve.

    Our societies' dearth of shame-free messages around sex and our bodies generates here a story masquerading as comic. And animal cruelty is so much a trait of the father it is both illustrated and animated.

  • Lost & Found

    Lost & Found

    ★★

    Agreeably mild or mildly agreeable until the nauseating last segment

  • High Life

    High Life

    ★★

    There are no threads tying this space debris together. The violence and violation are arbitrary, inorganic, and the dialogue is no less ludicrous by having it mumbled.

    The highlight is the image of Juliette Binoche's hair laced across her back and the accompanying score of menace.

  • Black Pond

    Black Pond

    ★★

    Granted I haven't seen a lot of Will Sharpe, but is the only time he's not directed to speak in an offensive accent when he's the one in the director's chair?

  • Life of the Party

    Life of the Party

    ★★

    Outstanding casting with the magnetic Jimmy O. Yang. At least the clichés are elsewhere in this vehicle that chugs itself into swampland.

  • New Town Utopia

    New Town Utopia

    ★★

    Both scattered in subject and narrow in demographic focus. Some pretty images but only sparsely informative aside from revealing the trend that after hippies became investment bankers, classmates of synth pop stars became neoliberal blowhards glugging down the script of ecological vampirism.

  • The Double Life of Véronique

    The Double Life of Véronique

    ★★

    Unmistakenly written and directed by a man. Romanticises and rewards stalking and also wants us to know that women lie in court so that they can bring a man down, because the state protects women and not a man's reputation in his imagination.

  • Import/Export

    Import/Export

    ★★

    Judge this film by its cover

  • The Miseducation of Cameron Post

    The Miseducation of Cameron Post

    ★★

    Portrays Christian homophobic oppression without directorial purpose apart from the surface criticism already announced in the title. The three friends are already knowing adults who've broken free before we ever meet them, even if we see Cameron act a minute's struggle in a pretence of internal conflict. It's Cameron's foregone conclusion in a film that is nearly in its entirety a two-dimensional flashback, before the adventure we don't get to see.

  • Badlands

    Badlands

    ★★

    All I could think about when the cops greeted Kit with backslaps and hair ruffling was buy that kid a hamburger already