• Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★★½

  • The King's Speech

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Monsters

    ★★★★

  • Four Lions

    ★★★

  • Avatar

    ★★★

  • Fish Tank

    ★★★★½

  • In the Loop

    ★★★★½

  • The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Anvil! The Story of Anvil

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★½

  • Paradise Now

    ★★★★

  • Downfall

    ★★★★★

  • Shrek 2

    ★★½

  • Oldboy

    ★★★½

  • Good Bye Lenin!

    ★★★★

  • Distant

    ★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★★

  • Kippur

    ★★★★

  • Gladiator

    ★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Independence Day

    ★★★★

  • Heat

    ★★★★

  • Zero Kelvin

    ★★★★

  • Dead Man

    ★★½

  • Braveheart

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Clerks

    ★★★½

  • Hoop Dreams

    ★★★★

  • Heavenly Creatures

    ★★★★

  • Muriel's Wedding

    ★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★★½

  • The Piano

    ★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

    ★★★

  • Man Bites Dog

    ★★½

  • Strictly Ballroom

    ★★★

  • Boyz n the Hood

    ★★★★½

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • Delicatessen

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Europa Europa

    ★★★★

  • Jacob's Ladder

    ★★★★★

  • Reversal of Fortune

    ★★★★

  • Slacker

    ★★★

  • King of New York

    ★★★

  • Batman

    ★★★★½

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • Bull Durham

    ★★★½

  • Wall Street

    ★★★★

  • The Dead

    ★★★★½

  • Project A: Part II

    ★★★½

  • Platoon

    ★★★★★

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★½

  • Top Gun

    ★★★½

  • Caravaggio

    ★★½

  • A Room with a View

    ★★★★

  • Ran

    ★★★★½

  • The Official Story

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★