KBridgham has logged 30 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Earth

Earth

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tristana

Tristana

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry