Sort by

Kenneth has logged 494 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Passion

Passion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Like a Boss

Like a Boss

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Divergent

Divergent

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gotti

Gotti

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
½
Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
25
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
Read the review Edit this entry  
23
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Edit this entry