RSS feed for kate
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry